+1 (347) 474-1028 info@essayparlour.com

1. How much is the cost per equivalent unit for the month using FIFO? 2. How much is the cost per equivalent unit for the

Academic Writing accounting, business-managerial-accounting 1. How much is the cost per equivalent unit for the month using FIFO? 2. How much is the cost per equivalent unit for the

accounting, business-managerial-accounting

1. How much is the cost per equivalent unit for the month using FIFO? 2. How much is the cost per equivalent unit for the

1. How much is the cost per equivalent unit for the month using FIFO?

2. How much is the cost per equivalent unit for the month using Average costing? Transcribed Image Text: Dmahirap company adds all materials at the beginning of the process in the first department. Conversion
costs were 75% complete as to 8,000 units in WIP,beg and 50% complete as to 6,000 units in WIP,end.
During the month, 12,000 units were completed and transferred to the next department. Analysis of the
costs relating to production for October follows:
Materials
Conversion
Cost
WIP,beg
Costs added this month 15,600
P9,600
P4,800
14,400

Ready to try a high quality writing service? Get a discount here